V minulém článku jsme si řekli, co je to zpětný leasing nemovitosti a kdy se vyplatí. Dnes se podíváme na reálný příklad, jak zpětný leasing nemovitosti funguje.
Mladý pár s dítětem se rozhodl po koupi bytu 3+1 v Ostravě za 3 000 000 Kč. Část peněz měli manželé našetřených a na zbylou část si vzali hypotéku. Žena byla na rodičovské dovolené a muž pracoval ve strojním průmyslu. Firma, ve které pracoval neměla kvůli situaci ve světě dostatek zakázek a muž bohužel přišel o práci. Po nějaké době rodina kvůli finančním problémům nemohla řádně platit měsíční splátky hypotečního úvěru a řešila to několika menšími půjčkami, které však přerostly v exekuci 1 400 000 Kč. Rodině tak reálně hrozilo, že přijde o střechu nad hlavou.
Klienti využili zpětného leasingu nemovitosti, díky čemuž uhradili veškeré své závazky a zůstali bydlet ve svém bytě.
Jak to probíhalo?
- Znalcem byl proveden odhad reálné tržní ceny bytu.
- Byt byl odkoupen za 70 % tržní hodnoty bytu, tedy za cenu 2 100 000 Kč.
- Za klienty byla vyřízena veškerá právní dokumentace a komunikace s úřady, exekutorem i dalšími subjekty.
- Z kupní ceny bytu byly uhrazeny veškeré dluhy a s ním spojené poplatky v celkové výši 1 400 000 Kč.
- Klientům byla vyplacena zbývající částka 700 000 Kč.
- Rodina následně podepsala nájemní smlouvu na 5 let a zůstala bydlet v původním bytě, přičemž nájem činil 1 % z vyplacené kupní ceny.
- Vyplacené peníze mohli klienti použít pro svoji potřebu. Nebo ihned složit jako část kupní ceny a tím si ponížit měsíční nájem, v tu chvíli nájem činil 14 000 měsíčně.
- Dalo se předpokládat, že v době trvání nájemní smlouvy budou vymazány záznamy v bankovních registrech a rodina si byt odkoupí zpět do svého vlastnictví. Pokud by se tak nestalo, existovala varianta, že by o hypotéku zažádali rodiče klientky a byt odkoupili oni.
Rodina získala díky zpětnému leasingu druhou šanci, aniž by přišla o střechu nad hlavou. Pokud i Vám můžeme v těžké životní situaci pomoci, neváhejte nás kontaktovat.